Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne ekleyebilirsiniz. Ayrıca İletişim sayfamızdan da sorularınızı iletmeniz mümkündür.

uzman avukatım

Avukata sor sayfası aracılığı ile hukuki problemlerinizle ilgili sorularınızı gönderebilirsiniz. Burada gerçekleştirilen paylaşımlar hukuki sorunlarıyla ilgili bilgi almak isteyenlere yol gösterici mahiyette ve genel hatlarıyla bir fikir vermek amacını taşımaktadır. Sitemizde sorulan sorulara verdiğimiz cevaplar hiçbir zaman avukatınızın size sağlayacağı hukuk danışmanlığı ve avukatlık hizmetinin yerini tutmayacaktır. Bu nedenle sizin için en sağlıklı yolun bir avukat vasıtasıyla hukuki işlemlerinizi takip ettirmeniz olacağını beyan etmek isteriz. Uzman Avukatım sitesini kuran ve yöneten bizler ve ekibimiz de alanlarında uzman avukatlar olarak hukuk danışmanlığı ve avukatlık hizmeti vermenin yanında amacımız hukuki paylaşımlar ve makalelerle insanlara yardımcı olmak, hukuki sorunlarıyla ilgili bilgilendirmek ve bilinçlendirmektir.

Bu Yazıya 27 Yorum Yapıldı.

 1. ümit Yanıtla

  bişey soracagım müsaitmnsz

 2. Aylinn Yanıtla

  Merhabalar,

  Yurtdışı merkezli bir firma kurmayı planlıyoruz ( örneğin Estonya) . Kuracağımız firma bir mobil uygulama geliştirme uygulaması olacak. Yani Google play store ve app store üzerinden faaliyet göstereceğiz. Faaliyet alanımız şimdilik türkiye olacak, ilerleyen zamanlarda ise uluslararası olacak. Merak ettiğim konu; Estonya merkezli bir firma kurduğumuzda kanunlar Estonya kanunlarına göre mi uygulanacak? yoksa faaliyet gösterdiğimiz ülkeye göre mi?

  Teşekkürler.

 3. Metin Yanıtla

  Merhaba

  Kamudan emekli birisi
  Özel sektörde 4 yıl çalışmış ve habersiz biç bir şekilde işten çıkarıldığında tazminat alabilir mi
  Sgk yatıyor

 4. özdemir Yanıtla

  birşey sorcaktım müsaitmisiniz

 5. Fakeleddin Yanıtla

  İyi günler. İki ismimden birincisini sildirmek istiyorum. Sildirmek istediğim ismimle duygusal bağımın olmaması, çevremdeki insanların tamamının beni 2. ismimle tanıması, 1. ismimin sadece resmi işlemlerde karşıma çıkması isim sildirme davasını kazanabilmem için yeterli sebepler midir? Avukat masrafı ne kadar olur? Hangi kuruma nasıl bir dilekçe ile başvurmam gerekir? Başvuru sonrası yapmam gerekenle nelerdir? Tanık gerekir mi? 18 yaşımın altındayım tek başıma müracaat edersem dava başlayabilir mi? Üniversiteye girmeden, askerliğimi yapmadan iki ismimden birincisini sildirmek istiyorum.

  • Uzman Avukatım Yanıtla

   Dava açılması gerekiyor, ancak isim sildirme gerekçeniz mahkeme tarafından kabul edilmeyebilir.

 6. sakin yedekçi Yanıtla

  2014 temmuz ayında bir emlakçıda müteahhit firma yetkilisi ile ev satış sözleşmesi imzaladım. Sözleşmenin şartları şöyle idi. Dairenin satış tutarı olan 150 000tl’nin 6 000 tlsi şimdi, geri kalan meblağ ise ev teslimi olan eylül 2014 tarihinde ödenecekti. ben 6000 tl ti müteahhit firmaya verdim. Eylül ayı geldiğinde ben Eminevim şirketler grubundan çekeceğim 145 000 tl yi vermek için müteahhit firmayı aradım. müteahhit bana şu an arsa sahipleri ile pürüzler olduğunu bu yüzden tapuyu bana veremeyeceğini söyledi. ama dairenin hazır olup benim oturabileceğimi, ne zaman sorun halledilirse tapuyu o zaman vereceğini söyledi. bu şekilde kağıda yazıp imzalayıp bana verdi. üstelik dairenin üzerine benim adıma 105 bin tllik fatura kesti. sözleşmenin üzerinden neredeyse dört yıl geçmesine rağmen sürekli beni oyalayıp durdu ve tapuyu vermedi. ben üç yıldır daire bana verilecek beklentisiyle dairede oturuyorum.
  fakat müteahhit şimdi de bana tapuyu asla veremeyeceğini, bu yüzden evden çıkmam gerektiğini söylüyor. bi de çıkmış sanki haklıymış, ben istemişim gibi ‘ben seni üç sene bu evde bedavaya oturttum’ diyor. evden çıkmak sorun değil ama benim 150 000 tl maalesef dört senede beş paralık oldu. şu an oturduğum daireyi almaya kalksam 300 000 tl.
  Sorum şu ki, bu durumda mahkemeye dava açsam, müteahhit firmadan herhangi bir kazancım olur mu? Çok sıkıntılı bir durumdayım lütfen yardımcı olur musunuz.
  teşekkür ederim.

  • Uzman Avukatım Yanıtla

   Merhabalar, Siz 145.000 TL’yi vermediniz değil mi ? Doğru mu anladım ? Cevap evet ise: Müteahhitle yaptığınız satış sözleşmesi kapsamında müteahhit size olan taahhüdünü yerine getirmemiş yani tapuyu devredememiş, siz de buna karşılık 6.000,00 TL ödemişsiniz. Bu durumda sözleşmeyi feshederek uğradığınız zararı talep edebilirsiniz. Ancak bu zarara sözleşmenin feshinden kaynaklanan kazanç kayıpları girmez. Ödediğiniz 6.000,00 TL’yi faiziyle talep edebilirsiniz, sözleşmeden kaynaklı olarak yaptığınız bazı masraflar varsa bunları da talep etmeniz mümkün. Ancak hiç ödemediğiniz 150.000 TL ile ilgili bir kazanç kaybı vs. gibi zarar tazmini mümkün değil.

 7. Gül Yanıtla

  Merhaba
  Ben eşimden ayrılalı 16 ay oldu 4 yaşında bir oğlum var velayeti bende. Boşandığımızdan beri oğlum için ödemesi gereken nafaka 400 lirayı sadece 1 ay ödedi.Yıllardır çalışmıyor annesi babası zengin onlarla yaşıyor bende çocuğumu bu şartlarda görmesini istemiyorum doktora bile götürmesini istediğim de sırf para vermemek için götürmüyor. Sizce nafaka için dava açabilir miyim nafaka ödemediğin de çocuğumu da görmese böyle bir şansım var mı. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilir misiniz

  • Uzman Avukatım Yanıtla

   Ödenmeyen nafakalar için icra takibi başlatmalısınız.
   Ayrıca nafaka ödemediği için savcılığa da suç duyurusunda bulunmalısınız (3 ay hapis cezası söz konusu)

   Nafaka ödemediği için çocuğu da görmesin derseniz kanuna göre bu mümkün değil. Nafakayı ödemese de babanın çocuğu boşanırken mahkemenin belirlediği şartlar dahilinde görme hakkı bulunmaktadır.

 8. ziya Yanıtla

  selamun aleyküm
  hayırlı günler.
  arkadaşıım bi davadan dava da vergi uzul kanununa muhalefet yani vergisini ödemedi sahte fatura kesmekten falan yargılanıyor halbuki üzerine şirket açıldı hiçbirfaturada imzası dahi yok. buna 2şer kere ayrı 2 yıl 6 ay hapis verilmiş. kimisi birkaç ay yatar cıkar diyor kimisi 1 2 hafta yatar cıkar denetimliğe diyor. bu işte en bilgiili siz olduğunuz için sormak istedim üst mahkemeye başvurmak istiyor kendisi tekrardan mahkemeye çıkması için. 3 gün olmus ceza aldığına dair olan kağıt. bu kişinin sizce ne yapması lazım. itiraz dilekçesimi vermesi lazım temyizmi üst mahkemeye nasıl basvurulur herhangi bir ücret talet ediliyormu. yada hiçbirşey yapmadan teslim olsa ne kadar süre nerde yatar . biilgi verirsenizçok seviniriz. şimdiden teşekkürler.

  • Uzman Avukatım Yanıtla

   Cezanın verildiği mahkemeye dilekçe ile başvurarak istinaf talebinde bulunabilir. İstinaf harca tabidir. Mahkemeden bilgi alabilirsiniz.

 9. Sabah Yanıtla

  Merhaba,

  Bir tane evim var ve bu eve kredi borcumdan dolayı haciz konmuş. Avukat 16 Nisana kadar satışa çıkaracağını söyledi ve borcu ödemem gerektiğni söyledi.

  Üzerimde olan tek ev ve bu evde yaşamaktayım. Satışı durdurmam için ne yapmam gerekiyor ?

  Teşekkürler.

  • Uzman Avukatım Yanıtla

   İcra ve İflas Kanunu 82/12 maddesine göre borçlunun haline münasip evi haczedilemez. Haczin konduğu icra dairesine gidip itiraz edin, itirazınızı icra müdürü reddederse, icra hukuk mahkemesine şikayet başvurusu yapın.

 10. tura1111 Yanıtla

  2011 yilinda cinsel taciz davasi acildi mahkeme hukmu tck 123 maddesinden 2.15 gun hapis vezasi verdi bunuda 1500 tl para cezasi na cevirdi 2018 1 ayinda adli sicilim ve arsiv kaydim silindi sormak istedigim size bu suc memuriyete veya devlet iscigine problem cikarirmi kayitlarim silinmesine ragmen beni bu sucu isledim diye onume engel koyarlarmiki lutfen yardimci olun tck 123 maddesi cinsel tacizle bi alakasi varmi cinsel dokunulmazliga karsi suclara giriyomu

  • Uzman Avukatım Yanıtla

   Tck 123 kişilerin huzur ve sükunun bozma suçu, cinsel tacizle bir ilgisi yok. Sabıkadan silinse bile memuriyet başvurusunda istihbari araştırmada görülebilir ancak memuriyete engel olacağını sanmam.

 11. APO Yanıtla

  01.09.2000 YILINDAN BUYANA BİR FİRMADA ÇALIŞMAKTAYIM. FAKAT ŞİREKT 3 DEFA İSİM DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ. GİRİŞ ÇIKIŞ YAPILDI. 5800 GÜN CİVARINDA PRİM ÖDEMEM VAR SON İŞ YERİDE ÇALIŞMA SÜREM İSE 6,5 YIL GÖRÜNÜYOR BİR ÖNCEKİ İŞ YERİNİN DEVAMI OLDUĞU SGK TARAFINDAN İSPATLANMIŞTIR. KENDİM İSTİFA EDRSEM TAZMİNAT ALABİLİRMİYİM.

  • Uzman Avukatım Yanıtla

   Tazminat alabilmek için haklı nedenle sözleşmeyi feshetmiş olmak gerekiyor. Ortada bir sebep yokken istifa etmek tazminat almanızı engeller.

 12. ihsan Yanıtla

  Bir firma tarafından MPİ izni ile yapılan 4 FARKLI çekilişte hep aynı kişinin en büyük ödülü kazanmış olması, bu sirkete ihtar çekerek çekilişe katılmak için yaptığımız harcamaların iadesini almak mümkün müdür ?

  İyi Çalışmalar Dileriz.

  • Uzman Avukatım Yanıtla

   Çekilişte hile olduğunu ispatlayamadığınız sürece alamazsınız diye düşünüyorum.

   • ihsan Yanıtla

    Onu ispatlamak için eğer bu çekiliş gerçektn MPİ izni ile yapılmış ise kaydedilmesi gerekmiyor mu? Eğer kayıt çıkaramaz iseler o zaman bir açık olmaz mı?

 13. barış Yanıtla

  merhabalar benim bir sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.eşim ile 2008 de evlendik.2011 de ve 2013 de iki dava açtı ve iki davadan da feragat etti.şimdi 3. davamız var ama bu sefer de ziynet eşyası davası açmış. biz ziynet eşyalarını onun üzerine olan ilk arabayı alırken satmıştık .3. araba da kendi üzerineydi ve onu satıp bana 2 .davayı açmıştı hep aynı sebepler.ziynet eşyalarını istemişti ama sonradan vazgeçmişti. şimdi açtığı ziynet eşyası davasından bir şey elde edebilir mi.”’.

  • Uzman Avukatım Yanıtla

   Normal şartlarda düğünde takılan ziynet eşyası kadına aittir. Ziynet eşyası ile size araç alınmış olsa iade etmeniz gerekirdi ancak eşiniz kendi üzerine araç aldıysa artık ziynet eşyasını geri isteyemeyeceğini düşünüyorum.

 14. mehmet Yanıtla

  mrb ben devlet memuruyum bankalardan ihtiyaç kredisi çektim ve suan durumum olmadıgı için ödeyemiyorum. ileryeyen günlerde içra takıbı başlayacak. adıma hiçbir şeyim yok. ailem ile beraber kalıyorum oturdumuz ev annemin adına kayıtlı. ve evliyim. tek amacım ailemin evine içra gelmemesi

  1)Benim yüzümden ailemin evine içra gelir mi
  2)nufusdan ikamed adresimi sildirsen yada başka adrese alsam yine de içra gelir mi ailemin evine

  • Uzman Avukatım Yanıtla

   Nüfustaki adresinizi değiştirmeniz faydalı olabilir. Hacze gelseler dahi ev hacziyle ilgili yasaklar var, itirazda bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir